ALMA ON TOUR    BIOGRAFIE    STÜCK    FILM    BUCH    PRESSE    PHOTOS    INFORMATION    KARTEN Alma
  Abstandhalter  
 
 
Stück
   English
   Deutsch
   Česky
   Hebrew
   Italiano
   Francais
   Portugues
 

Das Polydrama
   Rollen > Szenen
   Simultanität
   Charaktere
   Polydrama

 
Sobol
   Interview
   Biographie
 
 

15 GRANDE VALSE BRILLANTE
> download Word-Doc

Zní HUDBA éterického “Velkého brilantního valčíku“. Almini milenci a manželé tančí spolu a/nebo s loutkovými podobami Almy. U.S. Alma diriguje tento grandiózní ples s mikrofonem-„handkou“ v ruce.

U.S. ALMA   Pojďte, pojďte, moji milí přátelé! Chovejte se jako doma! Jsem vždycky velmi šťastná,  když mohu své přátele pohostit! Milá společnost je ten  nejlepší lék proti stárnutí.

Franci, moje velké dítě! Konečně jednou nic nespisuješ! Jak´s to tehdy napsal? „Nevěděl jsem, jak moc tě miluji, až mě náš rychlý rozchod srazil na kolena...“.  Viděl jsi moji novou knihovnu? Tam mám celý regál plný tvých děl, Franci! Werfelovy sebrané spisy! Jaká škoda, že tvoje poslední dílo se nestalo „Božskou komedií“ našeho století. Ale alespoň tě přeložili do všech jazyků. Běž, podívej se tam. Bude se ti to líbit.

Oskare! Ty jsi tu také? Jaký tys byl blázen! Po mně jsi bláznil! Ubohý chlapče.....Viděl jsi svoje obrazy na stěnách mého bytu? Ten krásný portrét, kterýs mi namaloval, když jsi ke mně vzplanul vášnivou láskou!.... A jaký jsi byl divoch! Těch šest vějířů, které´s mi namaloval – na každém já jako posvátná nahá milenka – Kde myslíš, že je uchovávám? Ve své ložnici, Oskare! Ve své ložnici, samozřejmě!

Waltře! Podívej se na sebe! Jaký jsi krásný, urostlý, přitažlivý muž. Přesně ten typ, kterému se říká árijský. Ze všech mých mužů jsi byl jediný, který mi byl rasově roven. Kromě tebe to byli samí malí Židáčci, kteří se do mě zamilovávali, jako třeba….....

Gustave! Ó, Gustave, Gustave, Gustave.... Kdo by si to byl pomyslel, že ty je všechny převýšíš? Všechny zastíníš! Všechny! Ty sis to zvláštní místo v mojí ložnici vysloužil plným právem. Tam, v levém rohu, mám malý sejf. V něm jsou všechny tvoje důležité rukopisy a partitury. Leží tam jako v relikviáři. A heslo k tomu sejfu znám jenom já! Představ si, čeho všeho jsi dosáhl! Neuvěřitelné!

Tančete, moji přátelé, tančete! A nepřestávejte! Můj život byl nádherný. Bůh mi dopřál, abych spatřila některá z největších uměleckých děl naší doby ještě předtím, než opustila dílnu svého tvůrce. A bylo-li mi  dovoleno  byť jen na jediný okamžik držet váš štít, moji slavní rytíři, pak nebyl můj život marný, pak stál za to, byl požehnaný a pochválený. A i když jsem musela překonat strašné rány osudu, nemám právo si stěžovat. Nemám právo! Protože ta bolest byla tisíckrát vyvážena přemírou štěstí! Tančete, přátelé, tančete! Tančete se mnou až k vrcholům mého života!